XV lecie Zachodniopomorskiego Klubu Hodowców Gołębi Gdański Wysokolotny w Renicach

XV lecie  Zachodniopomorskiego Klubu Hodowców Gołębi Gdański Wysokolotny  w Renicach 
 

W dniach 9-10 września 2017 r. w Renicach  odbył się Przegląd Gołębi Młodych Klubu Hodowców Gołębi Rasy Niemiecki Wystawowy i Zachodniopomorskiego Klubu Hodowców Gołębi Gdański Wysokolotny, oraz odbyła się XX Klubowa wystawa ZKHGGW . Wydarzenia te zostały zorganizowane z okazji XV lecia ZKHGGW. 

Myślą przewodnią  naszego spotkania były jak zawsze gołębie jak również chęć uczczenia okrągłych urodzin naszego Klubu. Po raz kolejny dwa zaprzyjaźnione kluby spotkały się w jednym miejscu aby celebrować swe święto jakim jest możliwość spotkania się przyjaciół w towarzystwie przepięknych ptaków którym każdy  z nas hodowców poświęca nie zliczoną ilość czasu , uwagi  i energii podczas codziennych obowiązków hodowlanych , a  ten wyjątkowy dla wszystkich uczestników dzień  pozwolił zaprezentować najciekawsze sztuki wyhodowane w tym roku i na ich podstawie podnosić wiedzę w tematyce hodowanych ras. 

 

                    Decyzja o organizacji naszego spotkania zapadła już  w sierpniu po wspólnym przeglądzie w Zielonej Górze,  które było bardzo udane a współpraca pomiędzy naszymi klubami była wzorowa . Podczas wspólnych rozmów doszliśmy do wniosku ,że obydwie te rasy mają wiele wspólnego. Dowodem na to jest fakt ,że nasi koledzy z Niemiec krzyżują Gdańskie z Niemieckim wystawowym aby poprawić ich pokrój.  

Myślą przewodnią w dyskusjach inicjujących nasze przedsięwzięcie była integracja między klubowa prężnie działających i rozwijających się klubów takich jak nasze, po to aby wspólnymi siłami stworzyć wydarzenie dające nam hodowcą możliwość zaprezentowania swego tegorocznego dorobku hodowlanego i na podstawie tych właśnie egzemplarzy podnosić swą wiedzę , ucząc się odpowiedniej interpretacji wzorca rasy. Dwie odmienne rasy ujęte w odrębnych grupach, dwa różne kluby, różni ludzie ... no właśnie ludzie ... to właśnie dzięki tym ludziom , wspaniałym ludziom, pomimo pozornie wielu różnic nasze wspólne przedsięwzięcie mogło zakończyć się sukcesem bo przecież cel mamy dokładnie taki sam "idealny gołąb "  

 

Kierując się tymi odczuciami i bardzo dobrymi wspomnieniami z zeszłego roku w dniach 9-10 wrześni zorganizowaliśmy kolejną wspólną imprezę w Renicach w siedzibie naszego Klubu korzystając z gościnności naszego kolegi Andrzeja Dekierta. Nasi uczestnicy zaprezentowali blisko 400  gołębi w wielu odmianach barwnych.  

Koledzy z Klubu Niemieckiego Wystawowego wystawili ponad  200 sztuk gołębi.  

Klubowicze z klubu Gdańskiego Wysokolotnego wystawili blisko 200 sztuk gdańskich w wielu ciekawych i niespotykanych często odmianach barwnych takich jak np. żółty  bunt czy żółty szymel. 

 

Po umieszczeniu wszystkich egzemplarzy w klatkach uczestnicy spotkania udali się na śniadanie. O godz. 10-tej Prezesi , Czesław Walczak oraz Zbigniew Rajski dokonali uroczystego otwarcia naszego spotkania. Z okazji naszego święta koledzy z Klubu Niemieckiego Wystawowego wręczyli nam pamiątkową tablicę z okazji XV lecia naszego klubu po czym wyznaczeni przez kluby sędziowie przystąpili do szczegółowego omawiania przywiezionych przez nas gołębi.  

Niemieckie Wystawowe omawiali sędziowie  z Niemiec Richard Schmidt oraz Joachim Pforte . 

Gdańskie wysokolotne oceniał sędzia międzynarodowy Ireneusz Rogowski oraz Wojciech Dobrzyński wraz z asystententami Sebstaianem Grabowskim oraz Sławkiem Batkiewiczem 

 

Ponad to zostały przyznane nagrody specjalne , dla najlepszego Niemieckiego Wystawowego i Najlepszego Gdańskiego Wysokolotnego . Zdaniem członków poszczególnych Klubów  

 

Stawka Gdańskich liczyła blisko 200 szt. w różnych odmianach barwnych. Członkowie klubu Czesław Walczak, Marcin Zadęcki, Ireneusz Rogowski, Andrzej Polewacz, Sławomir Batkiewicz, Bronek Rubaszewski, , Jacek Racki, Bartosz Słabowski, Dariusz Andrzejczak , Jacek Szulikowski, Grzegorz Budzyński ,Dziewiętkowski Tomasz, Mirosław Kijanka,Sebastian Grabowski,Jan Matuszewicz zgłosili  Gdańskie w kolorach biały, żółty, czerwony , czarny, szymel, jasny mazer,ciemny mazer; tiger żółty, czerwony, czarny; czerwony żółty  bunt, sroka czarna, niebieskie , żółto płowe, czerwono płowe, szek czerwony i czarny. 

Tradycyjnie w tak dużej i mocnej stawce sędziowie mieli dużo pracy. Zgodnie z ustaleniami i z regulaminem naszego Klubu rywalizacja odbywała się na dwóch płaszczyznach.   

Ostatecznie zwycięzcą przeglądu gołębi młodych został szymel z hodowli Sebastiana Grabowskiego oceniony na 96 pkt. 

Zwycięzcami XX klubowej wystawy zostali Czesław Walczak ze Szczecina , Marcin Zadęcki z Warszawy oraz Jacek Szulikowski z Czaplinka . 

Ale po kolei. 

Puchar Dorobku zdobyły gołębie Czesława Walczaka i były to 4 gołębie stare i 2 gołębie młode w jednej odmianie barwnej  –jasny mazer  

Puchar Promocyjny dla hodowcy rzadkich odmian barwnych zdobyły gołębie Marcina Zadęckiego i były to 2 gołębie stare i 1 gołąb młody w jednej odmianie barwnej –Tiger  

Puchar Hodowcy natomiast zdobyły gołębie Jacka Szulikowskiego i były to 4 najwyżej ocenione gołębie młode w jednej odmianie barwnej –ciemny . 

 

Ponadto zostały przyznane dyplomy dla gołębi , które Zwyciężyły lub zostały Wyróżnione w swoich odmianach barwnych. 

Zwycięzcą w kolorze białym został gołąb z hodowli Sebastiana Grabowskiego oceniony na 96 pkt. 

Zwycięzcą w kolorze czarnym został gołąb z hodowli Jana Budzyńskiego oceniony na 95 pkt. 

Wyróżniony w kolorze czarnym natomiast pochodził z hodowli Jacka Rackiego 

oceniony na 95 pkt. 

Zwycięzcą w kolorze żółtym został gołąb z hodowli Marcin Zadęckiego oceniony na 95 pkt. 

Zwycięzcą w kolorze szymel został gołąb z hodowli Sebastiana Grabowskiego  oceniony na 96 pkt. 

Wyróżniony gołąb natomiast pochodził z hodowli Czesława Walczaka i również oceniony został na 96 pkt. 

Zwycięzcą w kolorze ciemny mazer został gołąb z hodowli Jacka Szulikowskiego oceniony na 96 pkt. 

Wyróżniony natomiast należał do Darka Andrzejczaka i został oceniony również na 96 pkt. 

Zwycięzcą w kolorze jasny mazer został gołąb z hodowli Czesława Walczaka podobnie jak i Wyróżniony i obydwa ocenione na 96 pkt. 

Zwycięzcą w kolorze sroka został gołąb Sławomira Batkiewicza oceniony 95 pkt. 

Wyróżniona sroka natomiast pochodziła z hodowli Bronka Rubaszewskiego oceniony na 94 pkt. 

Zwycięzca i Wyróżniony w kolorze bunt pochodził z hodowli Jacka Szulikowskiego  ocenione odpowiednio n 95 i 94 pkt. 

Zwycięzcą w kolorze Szek został gołąb z hodowli Jacka Szulikowskiego oceniony na 94 pkt. 

W grupie gołębi pasiatych Zwycięzcą został gołąb w kolorze niebieskim z hodowli Marcina Zadęckiego oceniony na 95 pkt. 

Wyróżniony natomiast został niebieski groch z hodowli Bartosza Słabowskiego oraz czerwono płowy z hodowli Darka Andrzejczaka obydwa ocenione na 94 pkt. 

W kolorze Tiger Zwycięzcą i wyróżnionym zostały gołębie z hodowli Marcina Zadęckiego ocenione odpowiednio na 95 i 94 pkt. 

 

Po ocenie eksponatów odbyło zebranie członków naszego klubu które poprowadził Czesław Walczak wraz Marcinem Zadęckim.  

Zebranie to rozpoczęło się od  uroczystego  wręczenia pucharów , dla zwycięzców XIX wystawy Klubowej która odbyła się w ramach Europejskiej Wystawy Gdańskiego Wysokolotnego ,która odbyła się w zeszłym roku w Gdańsku następnie zostały  rozdane dyplomy dla Zwycięzców i wyróżnionych wyłonionych podczas XX Wystawy Klubowej. 

Następnie odczytane zostały życzenia i pozdrowienia od Klubowiczów ,którzy z różnych powodów nie mogli uczestniczyć w naszym święcie jednak myślami byli z nami min, Marcina i Adama Olszewskich , Andrzeja Wilamowskiego Zenka Każmierczaka oraz Piotra Laseckiego. 

Po rozdaniu nagród omówiliśmy sprawy wewnątrz klubowe określiliśmy kierunki i cele na kolejny rok .Po zakończeniu zebrania wraz z kolegami z Klubu Niemieckiego Wystawowego  rozpoczęliśmy świętowanie od symbolicznego toastu za co najmniej kolejne 15 lat pomyślnego funkcjonowania naszego klubu. 

W szampańskich nastrojach   mogliśmy raczyć się pieczonym dzikiem w cieście chlebowym i wieloma innymi "dodatkami" dyskutując , wymieniając się własnymi doświadczeniami na wielu płaszczyznach i oczywiście snując plany na przyszłość  . 

      Śmiało możemy napisać , że świętowaliśmy sukces jaki odniosło nasze kolejne wspólne przedsięwzięcie, .Był to kolejny  sprawdzian dla obu naszych organizacji , który nieskromnie mówiąc zdaliśmy tym razem celująco, a tym samym pokazaliśmy wszystkim ,że MOŻNA i, że WARTO bo przecież wszyscy mamy jeden i ten sam cel jakim jest wyhodowanie gołębia najbliższego wzorcu, dlatego jeszcze raz powiemy warto łączyć siły aby móc się spotykać, szkolić, integrować być może zabrzmi to kolokwialnie ale  " w grupie siła " , a nasze Kluby są  tego doskonałym przykładem.  

Korzystając z okazji chcielibyśmy podziękować wszystkim którzy przyczynili się do powodzenia naszego projektu, Klubowiczom za  wysoką frekwencje, sędzią za ich pracę, kolegom z Klubu Niemieckiego Wystwowego za dużą frekwencję  i współudział w naszym święcie. Dziękujemy.                                                                                                                        
 
Z hodowlanym pozdrowieniem  

 Zarząd ZKHGGW 

 

 

FacebookTab